Darius Noxus’un Eli – Şampiyon Tanıtımı

Smaç kralının önünde eğilin!

Üzerinize doğru geldiğini gördüğünüzde arkanıza bakmadan kaçacağınız bazı şampiyonlar vardır, işte o şampiyonların başında Darius geliyor. Elinde koca baltasıyla (ya da potasıyla), size kelimenin tam anlamıyla kan ağlatmak için peşinizde koşarken tek düşün­düğünüz şey kaçmak olmalıdır.

Yoksa göz açıp kapayıncaya dek sizi tutup yanına çeker, kendi etrafında bir tur atıp bir güzel yaralar, sonra da ortadan ikiye bölüverir. Darius’u bu denli güçlü kılan şey şüphesiz pasifinden gelen kanama özelliği.

Her normal saldırısında rakibinin canını yavaş yavaş azaltan bir yük biriktiren bu özelliği, koridorda sık sık rakibiyle değiş tokuşa girmesi için yeterli bir sebep. Rakiplerini öldüremese bile çatışma bit­tiğinde canlarını azalmaya devam edeceği için koridorda yavaş yavaş bir üstünlük kuracaktır. Bu büyük avantajlı değiş tokuşları yüzünden Darius genellikle agresif bir oyun stiliyle özdeşleşmiş­tir. Böylesi kan seven bir şampiyonu da doğru oynama şekli agresif olmalıdır zaten.

Değiş tokuşlarda ve savaşlarda Darius’un en fazla işine yarayan yeteneği olan Q, baltasını bir çember şeklinde çevirerek menziline giren herkese vurmasını sağlar. Bu yeteneğin kısa bir bekleme aralığı olduğunu ve baltanın sapına denk gelen rakiplerin daha az hasar aldığını akıl­da bulundurarak stratejik şekilde kullanmak çok önemli. Aynı zamanda Q yeteneği Darius’a can da kazandırdığı için normal bir vuruştan iki kat fazla fayda sağlar. E ile yanınıza çektiğiniz rakibi­nizin sizden kaçmaya çalışacağını hesap ederek Q’nun çemberini doğru şekilde tutturabilirsiniz.

Normal vuruşları daha da ölümcül hale ge­tirmek ve rakibinizin kaçmasını engellemek için W’yu, kazanacağınızı düşündüğünüz bir değiş tokuşun sonlarına doğru kullanın. Bu sayede rakibiniz yavaşlayacak ve size fazladan bir ya da iki normal saldırı yapabilme imkanı tanıyacaktır. Canını yeterince indirebildiğiniz rakiplerinizin üzerinde ultinizi kullanmaktan çekinmeyin. Çoğunlukla ulti tarafından öldürülmeseler bile üzerlerine birikmiş kan yükleri onları öldürmeye yetecektir.

Darius’un ultisi hem teke tek dövüşlerde hem de takım savaşlarında çok önemli bir yer kaplar. Rakibe öldürücü vuruşu yaptığında bekleme süresi resetlenen ultiyi takım savaşlarında son anda kullanarak rakibi öldürmeye çalışın. Fakat özellikle bire bir dövüşlerde ille ultiyi resetleye- ceğim diye düşünerek son ana kadar bekleme­mek gerek yoksa rakibi elinizden kaçırabilirsiniz. Biraz pratikten sonra Darius epey kolaylaşıyor.

Bir önceki yazımız olan Lol Zilean Rehberi - Zaman Bekçisi Kabiliyet Yetenekleri başlıklı makalemizde lol zilean nerde oynar, zilean nasıl oynanır ve zilean oynanış hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir