Günümüz oyun yapımcılarından olan Ubisoft için şimdiye kadar çöp,rezil, işe yaramaz, leş bir firma, bundan sonra toparlanamaz, bu serinin suyu çıktı gibi birçok laf duymuş olabilirsiniz. Ancak tüm bunlar ta ki Assassin’s Creed Syndicate oyunu çıkana kadardı. Peki, neden bu kadar beğenilen Assassin’s Creed serisine karşı büyük bir öfke duymaya başladık? Bunun nedeni Assassin’s Creed oyunumu yoksa Ubisoft muydu? Aslında Assassin’sCreed serileri şimdiye kadar büyük bir beğeni kazanmıştı. O zaman bu öfke Ubisoft firmasına mıydı?

Assassin’s Creed Syndicate ilk yayınlandığı zaman herkes “Bu ne abi olmamış” diyordu. Bunun nedeni ise ilk yayınlanan görseller ve fragmanlar. Çünkü videolara bakıldığı zaman sanki sürekli olarak aynı şeylerin tekrarlandığı izlenimine kapılıyorduk. Aslında Unity ile her şey tam rayına girdi derken Syndicate serisinin ilk görüntüleri birçok oyuncuyu karamsar yapmaya yetti. Peki, oyun gerçekten de kötümü yoksa beklenenlerin aksine çok mu iyi? Assassin’s Creed Syndicate inceleme yazımızda bu konuların üzerinde durduk…

Syndicate

Oyun 1868 yılında Londra’da başlıyor. Sanayileşme her geçen gün hız kazanmış ve her yerde tüten buharlar var. Şehrin ortasında bir nehir, iki yakayı birbirine bağlayan köprüler, nehirden sürekli geçen yük gemileri ve geniş sokaklar… Kısacası Viktorya döneminin esintilerini şehrin her yerinde görmeniz mümkün. Şehir uzaktan her ne kadar kasvetli görünse de şehirde bulunan çeteler Londra’nın yavaş yavaş içten içe çürümesine neden oluyor. Bu şehri kurtarmak ise iki Assassin’in görevi…

2

Assassin’s Creed Syndicate ilk giriş sahnesi diğer oyunlara göre nispeten biraz daha zayıf olmuş. Özellikle o eski Assassin tanıtım videoları yok. Yapımcılar nasıl olsa karakterlerin hikâyelerini bildiğinizi var sayıyorlar. Ancak açılış zayıf olmasına karşın oyunun başlama hızı oldukça fazla olduğu için bu sizi tatmin etmeye yetiyor. Oyunun zayıf olmasının nedeni de hikâye değil oynanış mekanizması. Sanırım Unity oyununda kullanılan dövüş mekanizması çok fazla değiştirilmemiş. Bu da doğal olarak oyuncuların canını sıkabiliyor. Ancak oyunun başına bakarak oyun hakkında yorum yapmak sanırım yapılabilecek en büyük hata. Çünkü oyunun başında bilindik senaryolar varken 2 saat gibi bir oynama süresinin ardından görüyorsunuz ki aslında oyunda çok daha fazlası varmış. Oyun içerisinde ana görevlerin haricinde birçok farklı yan görev bulunuyor. Ancak bu yan görevler öyle sıradan görevler değil. Görevler sizi kendine öyle bir bağımlı yapıyor ki ana görevlerin yanında yan görevleri de yaparak tamamını bitirmek istiyorsunuz.

3

İpucu: Görevler göz önüne alındığı zaman Assassin’s Creed Syndicate şimdiye kadarki en iyi Assassin’s Creed serisi olarak gösterilebilir.

Serinin daha önceki oyunlarında yan görevler genelde oyunla alakasız olduğu için oyuncular bu görevleri çok fazla yapmak istemiyorlardı. Ancak Assassin’sCreedSyndicate oyunundaki görevler ise öyle başıboş değil. Sanırım yapımcılar geçmiş oyunlardan ders alarak kendilerini geliştirmiş ve görevlere farklı bir hava katmayı başarmışlar. Eğer detaylardan kafanızı kaldırıp geniş bir açı ile görevlere bakacak olursanız o zaman oyunun 4 temel görev kategorisinden oluştuğunu anlayabileceksiniz. İlki ana görevler. Bu görevler hikâyenin akışını sağlamaktadır. İkincisi ise önemli isimlerin yer aldığı yan görevler. Üçüncüsü şehri çetelerden kurtarmak için yapılan görevler ve sonuncusu da şehirde bulunan ve rastgele denk geldiğiniz görevler.

4

Oyundaki ilginç görevlerden bir tanesi de başına ödül konmuş olan adamı öldürmek yerine onu kaçırmak! Evet, yanlış duymadınız. Artık adam kaçırabiliyorsunuz. Aslında gizlilik göz önüne alındığı zaman bu özellik sanırım baya iyi olmuş denilebilir.

Londra toplam 7 Templar bölgesine ayrılmış durumda. Bu nedenle sizin bu bölgeleri teker teker çete üyelerinden temizlemeniz gerekiyor. Bir Templar bölgesinde bulunan çete görevlerinin tamamını bitirdiğinizde oranın çete lideri ile karşılaşmaya hak kazanıyorsunuz.

5

Ayrıca diğer görevlere değinmeden önce oyunda oldukça ünlü isimlerin olduğunu belirtmeliyim. Yani aklınıza gelmeyecek kadar çok tarihte yer edinmiş sima oyunda kendine yer edinmiş.

İpucu: Oyunu tamamladıktan sonra haritayı açarak nehrin sağındaki göreve bakın. Bu görev oldukça ilginç bir isme sahip. Es geçmemenizi tavsiye ederim.

Bu görevlerin yanı sıra haritada harf görevleri bulunuyor. Bana göre harf görevleri ana görevlerden sonra oyunda en fazla tamamlamak isteyeceğiniz görevlerin başında geliyor. Çünkü hem tarihte yer edinmiş kişiler ile karşılaşıyor hem de görevlerin oynanış figürleri ile doğrudan alakası bulunuyor. Bu nedenle de yan görev olmasına karşın görevlerin içeriği tamamen dolu.

Bu kadar dikkat çekici yan görev varken de ana görevler çok fazla ön plana çıkmıyor. Ancak birkaç görevde şehir görevlileri kapıyı kapatmasın diye onları gizlice öldürdüğünüz ilginç görevler bulunuyor. Bunlarda ana görevlere farklılık katan görevler olarak gösterilebilir. Tabi bu kadar kısa anlattım diye ana görevlerin kötü olduğunu düşünmeyin. Sadece yan görevler bu kadar başarılı ve dolu olunca ana görevler çok fazla ön plana çıkmamış diyorum. Yoksa ana görevlerde oldukça başarılı.

6

Assassin’s Creed Syndicate Oynanış

Oyundaki dövüş sistemleri biraz farklı olmuş. Ne dövüşmek için çok istekli oluyorsunuz ne de dövüş yaparken canınız sıkılıyor. Yani oyunun dövüş mekanikleri ortada bir yerde olmuş. Ancak dövüş mekaniklerinde farklı bir değişikli var. Daha doğrusu eski bir özellik geri dönmüş diyebilirim. O da 10 kişiye kafa tutmak. Artık düşmanınıza saldırı yapabileceğiniz gibi size silah doğrultmuş olan düşmanınızdan da nasıl kaçabileceğinizi düşünebiliyorsunuz. İlk başlarda ateşli silahlar biraz eleştirilse de ilerleyen zaman ve ateşli silahlar göz önüne alındığı zaman bu silahların oyunda yer alması sanırım makul görülebilir detaylara wikipedi‘den de ulaşabilirsiniz.

7

Oyun ilerledikçe sadece görevler heyecanlandırıcı hale gelmiyor. Aynı zamanda oyunun oynanış mekanikleri de sizi etkilemeyi başarıyor. Oyunun başlarında her ne kadar oynanış sizi çok etkilemese de 1 – 2 saatlik süre sonunda karşınıza çıkacak rotalar ve geliştireceğiniz taktikler oyunu farklılaştırmaya yetiyor. Açıkça söylemek gerekirse taktik göz önüne alındığında Assassin’sCreed Syndicate şimdiye kadar serinin en iyi oyunu olmuş diyebilirim. Bir oyun inceleme makalemizin daha sonuna gelirken şunu da belirteyim.

Oyunda hatalar yok mu? Daha önce değindiğimiz Assasin’s Creed IV Black Flag AC4BFSP.exe Hatası gibi hatalar , elbette var. Ancak korkmanıza gerek yok. Çünkü bu hatalar öyle ölümcül hatalar değil. En azından Unity oyunu göz önüne alındığı zaman bu hatalar sizi rahatsız etmeyecek. Kısacası Assassin’s Creed Syndicate oyununa değinecek olursak oyun oldukça başarılı dinamiklere, görevlere ve oynanışa sahip. Tabi grafiklerden bahsetmiyorum. Bu seriyi bilenler grafiklerin ne kadar başarılı olduğunu bilerler.