Playstation 4 piyasaya sürüldükten sonra PS4 için geliştirilmiş özel oyunlarda yapımcı firmalar tarafından teker teker piyasaya sürülmeye başlandı. Bu firmalardan bir tanesi olan The Chinese Room firması da Everybody’s Gone to the Rapture oyununu PS4 için geliştirdi ve geçtiğimiz günlerde de satışa çıkarttı. Everybody’s Gone to the Rapture PS4’e özel olarak çıkartılınca doğal olarak birçok kişide bu oyunun keyif verici olduğunu düşünüyor. Aslında durum böyle. Oyun gerçekten de zevk veriyor. Hatta eleştiri kurumları dahi böyle düşünüyor. Çünkü oyunun olumsuz anlamda eleştiren kurum sayısı yok denecek kadar az. En azından benim araştırmalarım sonrasında karşılaştıklarım olumluydu. Oyunun bu denli beğenilmesinin nedeni de sıra dışı hikâyesi. Oyun Yaughton adı verilen minik bir İngiliz kabasındaki gizemli kıyamet olayı ve sonrasına dayanıyor. Birçok kişide oyun için muazzam, kalp kırıcı ve duygulandırıcı gibi kelimeler sarf etmiş durumda. Bunun nedeni ise oyunun daha çok duygusal ağırlıklı bir hikâyeye sahip olması. Ayrıca oyun hikâyeyi de azar azar ve gizemli bir şekilde anlatıyor. Sanırım oyunun bu kadar merak uyandırıcı olma sebeplerinden bir tanesi de bu.

Everybody's Gone to the Rapture İnceleme

Everybody’s Gone to the Rapture İnceleme

Oyuna Kate adındaki bir bilim adamının ses kaydı ile başlıyoruz. İlk başlarda etrafta çok fazla şey bulamıyorsunuz. Telesekreter, telefon kulübesi, arabanın koltuğuna sıkıştırılmış kağıt parçası gibi şeylerden hikayeyi dinliyorsunuz. Size anlatılan bu hikayede kıyametin kopmasına neden olan olaylar zinciri, kıyamet öncesinde insanların yaşamı, kıyametten sonra ,ki olaylarda yine size bu araçlar ile yavaş yavaş anlatılıyor.

Everybody's Gone to the Rapture

Everybody’s Gone to the Rapture

Ancak hikâyenin tamamı sizlere kayıt makineleri tarafında anlatılmıyor. Hikâyenin anlatılmayan kısmı ise ışık huzmesi tarafından size aktarılıyor. Zaten oyunun büyük bölümünü bu huzmeyi takip ederek geçiriyorsunuz. Huzme kimi noktalarda durarak sizden DualShock 4’ü sağa sola doğru çevirmenizi istiyor. Bunu yaptığınızda ise huzme o bölgede bulunan kişilerin formuna bürünüyor ve size olayları aktarıyor. Aslında olayın tamamı bu. Huzmeyi takip edin ve arada da sağda solda bulunan binalara göz atın. Tüm bunları yaptığınızda hikâyeyi parça parça bir şekilde dinlemiş oluyorsunuz. Hikâye kimi noktalarda ise sizi etkilemeyi başarıyor. Özellikle söylenen bir cümle ya da bir söz ışık huzmesinin göz alıcı bir şekle bürünmesini sağlayabiliyor. Bu da sizi etkiliyor.

Oyundan Kareler

Oyundan Kareler

Everybody’s Gone to the Rapture oyunundaki tüm bu hikâye akışının içerisinde inanılmaz iki tane kusur var. Bu kusurlardan bir tanesi oyunun inanılmaz derecede yavaş olması. Oyun o kadar yavaş ki iki huzme arasında inanılmaz bir uzunluk bulunuyor. Hatta bu süreyi saygısızlık olarak bile algılayabiliyorsunuz. Sanırım oyun daha çok kendini düşünmüş ve sizin oyunun akışını kabul etmenizi bekler bir kimliğe bürünmüş gibi görünüyor.

Everybody’s Gone to the Rapture Genel Değerlendirme

Oyunun ikinci büyük kusuru ise oldukça lineer olması. Sanırım oyunun yapımcısı olan The Chinesee Room çizgisel grafiklerden bu şekilde sıyrılabileceğini düşünmüş ancak bu çok yanlış bir düşünce olmuş. Özellikle oyun içerisinde açılmayan kapıların olması en büyük sorunlardan bir tanesi. Eğer bir bulmaca oyunu oynuyorsanız amacınız her kapıyı açarak arkasına bakmak, her çekmeceyi didik didik karıştırmaktır. Eğer oyun içerisine açılmayan bir kapı konuluyorsa bu da oyunu sıradanlaştırmaktan başka bir şey yapmaz.

Oyundaki bu iki hatayı görmezden gelirsek oyunun gerçekten de çok etkileyici bir hikâyesi bulunuyor. Hatta ilerledikçe daha etkileyici ve sizi kendine bağlayan hikâyeler ile karşılaşıyorsunuz. Ancak bu tarz basit hatalar oyunu sıradan hale getirmek için yetiyor. Sanırım Everybody’s Gone to the Rapture birçok oyun gibi engelleri aşmayı başaramamış. Ancak oyunun hikayesi oldukça başarılı diyebiliriz. Bir sonraki oyun inceleme makalemizde görüşmek üzre.