Sıfırdan başlamak nasıl bir duygu biliyor musun? Hani hiçbir şey yokken, dişinle, tırnağınla kazıyarak bir yerlere gelmek. İşte Factorio her şeye sıfırdan başlamayı, zamanla gelişmeyi ve değişmeyi anlatıyor. Hem de büyük bir titizlikle.

Dünyadaki tüm kaynaklar tükenme noktasına geldi değil mi? Ve bunun en büyük sorumlusu kim? Tabii ki insanoğlu! Başlangıçta hemen her türlü ham maddeyi bize sağlayan gezegenimiz, geçen zaman içerisinde artan nüfus yoğunluğu ve bazı insanların bitmek bilmeyen aç gözlülüğü yüzünden neredeyse yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Factorio da bir noktada bize tüm bu geçişleri yaşatan, farklı bir yapım.

factoria

Oyun günümüzden ileri bir tarihten geçiyor. Adını bile bilmediğimiz bir uzay koloni programında işlerin ters gitmesi üzerine, kendimizi tanımadığımız bir gezegenin üzerinde buluyoruz. Büyük bir olaydan paçayı kurtardığımız aşikâr ama peki şimdi ne olacak? Ne olacağını söyleyeyim; yeni bir medeniyet kuracağız!

Factorio’da bir adet karakteri kontrol ederek, çevremizde bulunan ham maddeleri kullanmak suretiyle düzenli olarak gelişen bir şehir kurmaya çalışıyoruz. Eğer Minecraft deneyim eden oyunculardansanız, Factorio size çok tanıdık gelecektir. Başlangıçta etrafta bulunan kaynakları resmen el yordamı ile topluyorken, biraz ilerledikten sonra kazıcı makineler üretmeye başlıyoruz.

Tabii üretim meşakkatli iş, sadece kaynağı toplamak genelde yeterli olmuyor. Toplanan kaynağın işlenmesi de gerekiyor. Bunun için kaynağı çıkaran cihazın yanına bir bant kuruyoruz. Bant üzerinde ilerleyen ham madde, onu karşılayan elektronik bir kol tarafından alınıp, diğer tarafa naklediliyor. Diğer taraf olarak nitelediğimiz noktayaysa maddeyi işlemek için fırın koyuyoruz ve bir anda hiç insan eli değmeden, otomatik olarak bir işlem gerçekleştirmiş oluyoruz. İşte oyunu tüm mekaniği bu şekilde işliyor.

Yapılabilecek onlarca farklı sanayi binası ve toplanabilecek bir sürü kaynak mevcut. Hepsine birden koşturmak çok zorlayıcı olsa da bir noktadan sonra tüm dinamikler yerli yerine oturuyor. İlk olarak çok ilkel cihazlarla başlıyorken, bir noktadan sona sudan güç alan elektrik santralleri kuruyor, elektrik telleri ile kurduğumuz şehri çevrelemeye başlıyoruz. Factorio sadece şehir kurmaktan ibaret bir yapım değil.

Harita üzerinde birçok farklı düşman da bulunuyor. Düşmanlara karşı gelmek için elimizdeki silahı kullanmamız gerekiyor. Fakat bir noktadan sonra hem silahımızı güçlendirmek, hem de bolca şarjör üretmek zorunda kalıyoruz. Ayrıca giderek artan düşman istilasına karşı koruma kuleleri inşa ederek şehrimizi dış güçlerden de koruyabiliyoruz.

factoria2

Factorio an itibariyle erken erişimde olan bir yapım ve birçok eksiği hemen göze çarpıyor. Özellikle menüler ve genel olarak arabirim bir hayli çirkin. Açtığımız her menünün kabak gibi ekranın ortasında beliriyor olması da bir diğer sorun. Kullanılan grafik motoru kesinlikle “ilginç” ama oyuncuları ne kadar etkiler bilemem. Bakalım tam anlamıyla piyasaya çıktığı zaman ne gibi değişiklikler içerecek. Factorio Türkçe yama da yine bu konu üzerinden sizlerle paylaşılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Pokemon Go Rehberi - Pokemon Go Nedir, Nasıl Oynanır? başlıklı makalemizde Pokemon Go Açığı, Pokemon Go Donma Sorunu ve Pokemon Go Hataları hakkında bilgiler verilmektedir.