Yıllar 1998’i gösterdiğinde Rocstar adlı oyun yapımcısı çıkarttığı Grand Theft Auto ile unutulmaz bir seriyi başlatacağını hiç bilmiyordu. Oyunun ilki çıktığında üstten görüş kamerası ile oynanıyor ve günümüzdeki serinin temellerini atıyordu. İlk oyun beğenilince 1999 yılında oyunun ikincisi çıkartıldı. İlk oyuna göre biraz daha gelişmiş olan grafikleri oyun severleri de kendisine hayran bırakmaya başlıyordu. Ancak oyun asıl patlamasını ise 2002 yılında çıkarttığı Grand Theft Auto 3 ile gerçekleştirdi. Üçüncü şahıs kamerası ile oyun severlerin karşısına çıkan serinin üçüncü oyunu gelişmiş grafikleri ile de tüm gözleri üzerinde toplamayı başarıyordu. Rocstar başarısını kanıtladı derken aynı yıl içerisinde çıkartılan GTA Vice City oyunu ile de artık GTA serisi başlamış ve oyun efsaneler arasında yerini almıştı. Artık iyice tecrübe kazanmış olan Rocstar ekibi 2005 yılında GTA San Andreas oyununu çıkarttı. Oyunda oynanış açısından herhangi bir sorun olmasa da oyunda hikâye derinliğinin olmamasından dolayı oyuncularda hafiften Rocstar’ı eleştirmeye başladılar. Bunun farkında olan Rocstar ise çıkartacağı bir sonraki oyun için aceleci davranmayarak 2008 yılında yeni bir oyun daha çıkarttı. Oyun klasik GTA dinamiklerine sahip olmasını yanı sıra aynı zamanda sürükleyici bir hikâyeye sahipti. Ayrıca oyunda birçok farklıda yan göre bulunuyordu. Tüm bunlar bir araya gelince de oyuncular istediklerini elde etmiş ti. Zaten sadece GTA IV’ün ilk ay içerisinde tam 800 milyon dolarlık bir hasılat elde etmesi de ne kadar başarılı olduğunun bir göstergesi. Hatta oyun sahip olduğu potansiyel sayesinde de 2013 yılına kadar en çok satan oyunların listesinden hiç düşmedi.

Gel gelelim 2015 yılına. Tam 267 milyon dolar harcanarak yapılan geliştirmeler ile Grand Theft Auto V oluşturuldu. İlk baktığınızda bu para size çok yüksek gelebilir aslında öylede. Ancak yapım piyasaya sürüldükten sonra sadece ilk 3 gün içerisinde yapımcısına tam 1 milyar dolar kazandırmayı başardı. Yani oyun sadece 3 günde masrafının 4 katını çıkartmayı başardı. Oyunipuçları ekibi olarak bizde bu oyunu sizler için inceleme altına alıyoruz.

Yeni Karakterler Michael, Trevor ve Franklin’e Merhaba Deyin

GTA serisinin şimdiye kadarki çıkan oyunlarında girişler hep birbirine benzerlik gösteriyordu. Ancak Grand Theft Auto V oyununun girişi diğer oyunlara göre hayli bir değişik olmuş. Önceki oyunlarda oyuna girdiğinizde şehrin bir köşesinde olur ve hemen ilk görev yerimize giderek oyundaki karakterler ile tanışır ve görevlerimizi yapmaya başlardık. Ancak GTA V’de durum tamamen farklı. Oyuna başladığınızda kendinizi biranda banka soygunu içerisinde buluyorsunuz. Ayrıca banka soygunu yaparken oyunun temel dinamikleri de size gösteriliyor. Yani oyunun girişi hem size heyecan dolu bir merhaba demek hem de oyunu öğretmek için özenle hazırlanmış gibi.

Grand Theft Auto V İnceleme

Grand Theft Auto V İnceleme

Serinin önceki oyunlarında hikâye hep bir karakter çevresinde şekillenirdi. Ancak GTA V oyununda 3 farklı ana karakter var ve oyun bu karakterler çevresinde şekilleniyor. Bu karakterlerin isimleri ise Michael, Trevor ve Franklin. Ancak bu üç karakteri oyunun hemen başında kullanamıyorsunuz. Size ilk olarak bir karakter veriliyor ve bu karakter ile görevleri yaptıkça diğer karakterlerde zamanla hikâyeye dâhil olmaya başlıyor.

Hikâye Oldukça Sağlam Temeller Üzerine Oturtulmuş

Oyunda farklı karakterlerin olması ve bu karakterlerinde hikâyenin akışına göre oyuna dâhil edilmesi aklınıza “Acaba hikâyenin akışı bozulur mu?” şeklinde bir soru getirebilir. Ancak Rocstar ekibi bu konuya öyle bir yaklaşmış ki karakterlerin gelişigüzel oyuna dâhil olmadığını hemen anlayabiliyorsunuz. Zaten oyunun kendi hikâyesi de oldukça sağlam. Hikâye ise genel olarak Michael ve Trevor çevresinde şekilleniyor. Şimdide biraz hikâyeden bahsedelim.

İlk başta da belirttiğimiz gibi oyun bir banka soygunu ile başlıyor. Soygunun yapıldığı ekibin içerisinde Michael ve Trevor’de var. Kovalamaca sırasında Trevor ve Michael’in yanında bulunan adamlar öldürülüyor. Polisler ise son iki karakteri sıkıştırırlar. Michael polisler tarafından vurularak yere düşürülürken Trevor ise bu kargaşada kendine bir boşluk bulur ve aradan kaçar. Daha sonrasında aradan yıllar geçer ve kendimizi Michael ile beraber Los Santos’da buluyoruz. Tabi insanın aklına “hani vurulmuştuk? Bu kadar para nereden geldi?” gibi sorular gelmiyor değil. Ancak oyun ilerledikçe bu sorunların cevaplarını da yavaş yavaş buluyorsunuz. Trevor ise Michael’in öldüğünü sandığı için uzaklardadır. Ancak yaşadığını öğrendikten sonra hemen uçağa atlayarak Michael’in yanına geliyor. Üçüncü karakterimiz olan Frankin ise araba hırsızlığı yapmaktadır. Bir iş sırasında Frankin, Michael’in tuzağına düşer ve bu sayede sonu belli olmayan olaylar zinciri de başlar.

Görev Yapmak mı Yoksa Polisler İle Dalaşmak mı?

GTA V’de de serinin önceki oyunlarındaki mantık aynen korunmuş. İsterseniz oyunda sizlere sunulan görevleri yapabilir isterseniz de görevlerden bağımsız hareket ederek polisler ile dalaşabilirsiniz. Ancak uyarmadan geçmeyelim. GTA V oyununda polislerden kurtulmak serinin önceki oyunlarına nazaran biraz daha zorlaştırılmış.

GTA 5

GTA 5

Oyunda görev yapmak için birçok alternatifiniz var. Serinin önceki oyunlarında olduğu gibi dilerseniz görev noktalarına giderek size verilen görevleri alabilir ya da cep telefonunuzu elinize alarak rehberinizde kayıtlı olan numaraları arayabilir ve bu kişilerin sizlere vereceği görevleri kabul edebilirsiniz. Yani hangi görevleri yapacağınız size kalmış durumda.

Grand Theft Auto V Rahat Araç Sürüş Dinamikleri

Oyundaki bir farklı değişiklikte araçlarda yapılmış. Rocstar GTA serisinin hiçbir oyununda lisanlı araçlara yer vermiyordu. Hatta oyundaki araçlar gerçek hayattaki hiçbir araca dahi benzemiyordu. Ancak GTA V oyunundaki araçlarda ise modelleme gerçek hayattaki araçlardan alınmış. Ancak yine lisans yok. Sadece araçların isimleri sallama yapılmış. Ancak araçlara baktığınızda araçların gerçek marka ve modellerini hemen anlayabiliyorsunuz.

3

GTA5

Araçlardaki bir diğer önemli özellikte araçların sürüş dinamiklerinin değiştirilmiş olması. Artık araçları daha rahat sürebiliyor ve daha kolay kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca her bir aracın sürüş dinamiği birbirine göre farklı. Yani spor tarzı bir araçla normal bir aracı sürmek arasındaki fark hemen fark ediliyor. Ancak yine de oyun içerisinde araçları sürmek oldukça kolay hale getirilmiş. Ayrıca sadece otomobilleri de kullanmıyorsunuz. Günlük hayatta aklınıza gelebilecek her türlü araç GTA V oyununda kullanılabilmektedir. Otomobil, uçak, bisiklet, motosiklet kısacası aklınıza gelen her aracı oyunda kullanma imkânınız bulunuyor.

GTA V’de MaxPayne Dinamikleri

Birçoğumuz oyuna ilk başladığımızda oyunun kapalı olan haritalarına geçmek ve göz atmak isteriz. Önceden bunu denediğimizde hemen polis araması 5 yıldız olur ve bizi polisler durdururdu. Ancak GTA V oyununda durum biraz daha farklı yapılmış. Misal tekne ile açıldığınızda belirli bir mesafeyi geçtikten sonra tekne birden batıyor ve çevrenizi köpek balıkları sarıyor. Sonrasında ise gözlerinizi bir hastanede açıyorsunuz. Yani siz siz olun Los Santos adasını terk etmeyin.

Oyundaki dinamikler ise MaxPayne dinamikleri ile oldukça benzerlik gösteriyor. Çatışma sırasında çevrenizde bulunan engellerin arkasında saklanabiliyor ve bu engeller arasında geçişler yapabiliyorsunuz. Ayrıca oyunu ve nişan almayı kolaylaştıran Auto Aim özelliği var. Bu özellik sayesinde siper arkasından çıktığınızda oyun otomatik olarak nişan alıyor ve size ise sadece ateş atmak kalıyor.

Hayallerin Şehri Los Santos

GTA V gibi açık uçlu bir dünyada oyun oynuyorsanız o zaman şehrin her bir detayı daha da önemli hale geliyor. Rocstar çalışanları oldukça başarılı bir işe imza atarak ortaya gerçekten de orada olmak isteyeceğiniz bir şehir çıkarmışlar. Şehir her bir detayı ile adeta yaşıyor. Hatta görevlerinizi yapmadığınızda bir bowling salonuna girerek bowling bile oynayabiliyorsunuz. Rocstar yönetimi oyunun zekâ dinamiklerini işinin erbaplarına bırakınca oyun içerisindeki yapay zekâda üst seviyeye çıkmış. Artık her şey gerçek hayattaki gibi…

Oyunda aynı zamanda sualtı dünyası da düşünülmüş. Önceki oyunlara göre denizdeki canlıların sayısı artmış durumda. Ayrıca denizdeki canlıların tamamı zararsız değil. Size zarar veren ve sizi hastanelik eden köpekbalığı gibi canlılarda var. Bu nedenle suyun içerisindeyken de yine dikkatli olmanız gerekiyor.

Oyun inceleme yazımızda son olarak da oyunun grafiklerinden biraz bahsedelim. Oyunun tanıtım videosundan da anlaşılacağı gibi oyun oldukça başarılı grafiklere sahip. Zaten 267 milyon dolar harcanarak yapılmış bir oyunun grafiklerinin kötü olmasını kimse beklemez. Sadece PlayStation 3 ve Xbox 360 konsollarında kimi bölümlerde oyunda yavaşlamalar söz konusu. Ancak bu oyunun grafik sorunlarından kaynaklanan bir durum değil. Ufak birkaç yama ile bu sorunu üstesinden kolay bir şekilde gelebiliyorsunuz.