Bu hafta sizlere dünyanın en çok oynanan oyunu olan League of Legends’den bahsedeceğiz. Aslında bu bir inceleme yazısı olacak ve oyun Nedir? Ne değildir? Onun üzerinde biraz duracağız. Tabi League of Legends incelemesi için size birazda oyun League of Legends ipucu vermekten kaçınmayacağız. Hazırsanız başlayalım.

League of Legends şuanda dünyanın en çok oynanan oyunu. Bu bir abartı değil gerçek. Hangi oyun listesine bakarsanız bakın bunu göreceksiniz. Aslında bunun en önemli nedeni oyunun Warcraft oyunundaki Defense of theAncients haritası üzerine inşa edilmesi. Bu sayede Warcraft oyuncuları bile League of Legends oyununa hayran duymaya başladı. Şimdi size her iki oyundaki bu haritayı da göstererek ne demek istediğimi daha iyi anlatayım.

harita-2 harita-1

Şimdi bu iki haritaya baktığınız zaman ne demek istediğimiz daha iyi anlarsınız. Her iki haritada birbirinin aynısı. Yani LoLWarcraft haritası üzerine kurulmuş bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Bu sayede de oyun birçok oyuncu için sempatik bir hale geliyor.

Türkiye’deki dağıtımı Riot Games tarafından yapılan oyunun şuanda dünyada günlük 12 milyon kullanıcısı bulunuyor. Oyun Türkiye’de de en çok ilgi gören oyunlardan bir tanesi. Bu nedenle yapımcılarda oyuncuları memnun edebilmek için çok büyük para ödüllerinin verildiği turnuvalar düzenliyorlar.

Ayrıca bu turnuvaya katılan herkes çeşitli hediyelerin sahibi oluyor. Sırf oyuncuyu düşünen bu yapısı sayesinde bile League of Legends oyunu benim için oynanabilir oyunlardan bir tanesi olarak gösterilebilir. Benim gibi Legend Online oynamış birisi varsa kimi zaman oyun dağıtımcılarının para hırsının oyunu nerelere götürdüğünü görmüştür. Eğer çok fazla para harcamadan ya da hiç harcamadan eğlenebileceğiniz bir oyun arıyorsanız LoL oyununu denemenizi isterim.

League of Legends Savaş Alanları

League of Legends oyundaki en iyi kurgulanmış şeylerden bir tanesi savaşlar. Savaşları 2, 3 ya da 5 kişilik takımlar haline yapıyorsunuz. Bunun odayı kuracak olan kişinin seçme şansı var. Yönetici odayı kurduktan sonra diğer oyuncularında odaya girmesi ile beraber karakter seçimi başlıyor. Şimdiye kadar oynadığınız online oyunlarda (en azından benim oynadıklarımda) kahramanlar hep oyunun başında seçilirdi. Ancak League of Legends oyna oyununda ise böyle bir şey yok. Elinizin altında ben diyeyim 100 siz deyin 150 tane karakter var. Bu karakterlerden istediğinizi seçme hakkınız var. Bu arada bu karakterlere şampiyon deniliyor. Tabi karakterleri seçebilmeniz için ya şampiyonları daha önceden satın almış olmalısınız ya da o hafta sizlere ücretsiz olarak verilen şampiyonlar arasında seçim yapmalısınız. Tüm şampiyonlar ise oyuna başlamadan önceki ekranda karşınıza çıkıyor ve şampiyon seçiminizi buradan yapıyorsunuz. Ayrıca seçtiğiniz şampiyonun özelliklerine göre daha önceden ayarladığınız yetenek seçimlerini de yapma şansınız bulunuyor.

şampiyonm seçme ekranı

Savaş alanına giriş yapmadan önce yazıma ekranında solo, bot, mid gibi yazışmalar görebilirsiniz. Bunlar aslında hangi oyuncunun hangi pozisyonda oynamak istediğiniz belirten yazışmalardır. Oyunda 4 farklı pozisyonu bulunuyor. Yukarı koridor, orta koridor ve aşağı koridor. Bundan farklı olarak birde ormancı bulunuyor. Yukarı koridor solo, orta koridor mid ve aşağı koridor ise bot olarak tabir ediliyor. Şimdi burada esas olan takım oyunu olduğu için hangi bölgede oynayacaksanız başlangıçtaki şampiyon seçiminizi de ona göre yapmanız gerekiyor. “Karakter satın almadım uygun karakterim ya yoksa?” diye düşünebilirsiniz. Ancak bunu dert etmeyin. Çünkü oyun her hafta size farklı karakterleri ücretsiz olarak sunuyor. Bu karakterlerin hepsinin de farklı özellikleri var. Yani aradığınız karakteri bulursunuz.

Şimdi geleyim hangi koridorda ne tip oyuncunun oynayacağına. Üst koridorda daha çok canı ve defansı yüksek olan 2 oyuncu oynar. Amaçları savunmayı geçirmemek ve oyalamaktır. Orta koridorda ise büyücü tarzı 1 oyuncu oynar. Alt koridorda ise iki farklı oyuncu yer alıyor. Bunlardan bir tanesi saldırı gücü yüksek ve yakın dövüş oyuncusu. Diğeri ise ona yardımcı olacak ve uzaktan saldırı yapacak olan oyuncu. Ayrıca uzaktan saldırı yapacak olan oyuncu kimi zaman diğer oyunculara da destek olur. Yani bu oyuncunun görevi support, destektir.

Şimdi gelelim ormancıya. Oyunda başarılı olabilmek için para kazanmanız ve bu paralar ile de item almanız gerekiyor. Bunun için haritadaki yaratıkları ve düşman oyuncularını yenmelisiniz. Ormancı ise haritanın karanlık yerlerine giderek buradaki yaratıkları öldürür ve para kazanır. Ayrıca kimi zamanda 3 koridordan bir tanesine giderek düşman oyuncularına ani baskınlar düzenlemektir.

League of Legends Para ve İtem

Çoğu oyunda savaştıktan sonra aldığınız para ve itemler hep sizin olur. Ancak League of Legends oyunu buna bir yenilik getirmiş. Oyunun başında aldığınız karakterler ve karakter kostümleri tamamen sizin oluyor. Ancak haritaya girerek savaş yaptığınzıda topladığınız altınlar ve savaş sırasında topladığınız itemler sadece o savaş için geçerli. Savaş bitince parada itemlerde gidiyor.  Yani her oyuncu neredeyse aynı seviyede. 1 levelden başlayarak oyuna başlıyor ve oyunu bitirdiğinizde 18 – 18 – 20 level oluyor ve başlangıçta olmayan özellikleri açıyorsunuz. Savaş bitince de tekrar sıfıra dönüyorsunuz. Ancak oyun içinde şampiyonunuzun seviyesinden farklı olarak birde kullanıcı olarak sizin seviyeniz var.

Bu seviye ile yetenek kısmından çeşitli yetenekleri aktif hale getirebiliyorsunuz. Üstelik dağılımları her seferinde farklı şekilde yapabilir ve bunları farklı adlarla kaydedebilirsiniz. Bu sayede yakın dövüş için farklı yetenekler, uzak dövüş için farklı yetenekler ya da büyü dövüşleri için farklı yetenekler ayarlayabiliyorsunuz.

Bu kalıcıdır ve hiçbir zaman silinmez. Ayrıca oyunlarda altın kazanamasanız da kılıç şeklinde bir sembol kazanıyorsunuz ve bu semboller ile markete giderek şampiyon ya da şampiyon kostümü alabilirsiniz. Yani sadece gerçek para vererek şampiyon almanız gerekmiyor.

Savaş Başlasın

Tüm hazırlıklar yapıldı ve görev dağılımları tamam. Geri sayımda bittiğine göre artık savaş başlayabilir. Savaştaki amacınız rakip takımın merkezine giderek buradaki kuleleri ve taşları yıkmak. Bu sayede savaşı kazanabiliyorsunuz. Ancak bu o kadarda kolay değil. Savaş başladığı andan itibaren sizin sihirli taşlarınızdan çıkan minyonlar düşman tarafına düşman tarafından çıkan minyonlarda sizin tarafa geliyor. Bu minyonlar size saldırabiliyor. Ayrıca yol üzerinde düşman kuleleri var. Önce bu kuleleri ve gelen minyonları yok etmelisiniz. Tabi bu arada düşmanın eli armut toplamayacak o da size saldıracak. Bir yandan da onunla ilgilenmeniz gerekiyor. İşte burada takım oyunu devreye giriyor. Siz düşmanı oyalarken takım arkadaşınız arkadan dolanabilir ya da bir çalının arasına saklanabilir. Sonra düşmanı araya alınca GÜMM! Bu şekilde rakip takımın merkezine kadar ilerlemelisiniz. Sonra savaş sizindir. Artık yeni savaşa geçebilirsiniz.

League of Legends Haritadaki Esrarengiz Yaratıklar

Az önce size savaşın nasıl yapıldığını ve hem paranın hem de eşyaların ne kadar değerli olduğunu söylemiştim. İşte bu güç size yattığınız yerden gelmiyor. Rakip öldüreceksiniz, minyonları katledeceksiniz ve haritadaki diğer yaratıkları rakip oyunculardan önce öldüreceksiniz. Peki, League of Legends oyunundaki bu yaratıklar hangileri?

Ejderha: Ejderha haritanın sağ altındaki nehirde bulunuyor. bu ejderhayı öldürdüğünüz zaman takımdaki her oyuncu +190 altın kazanıyor. Ayrıca ejderhayı öldüren oyuncuda 25 altın daha fazla kazanıyor.

Baron Nashor: Ejderhayı öldürdükten sonra Baron Nashor’u göreceksiniz. Bu Baronu öldürmek o kadarda kolay değil. Kimi zaman tüm takımın barona saldırması gerekebilir. Ama baronu öldürürseniz sadece altın almakla kalmayacak aynı zamanda çeşitli güçlere de sahip olacaksınız.

Oyunun başında tüm oyuncuların sıfırdan başladığını düşünecek olursak kazanacağınız bu ekstra güçler sizi rakibiniz karşısında üstün hale getirecektir. Hatta bu savaşı kazanmanıza bile yardımcı olacaktır. Yani karşınızda profesyonel oyuncular yoksa Baronu kestikten sonra savaşı büyük ihtimalle kazandınız demektir. Sadece çuvallamayın yeter.

Tüm bu savaşları teker teker kazandığınız zaman kendi levelinizde yükseliyor. Bu level en başta da belirttiğim gibi karakterinizin kendi levelinden farklı. 30 levele ulaştığınızda ise artık sıralama maçlarına dâhil olmaya başlayabilirsiniz. Sıralama maçları ise oyuna daha fazla zevk veriyor diyebilirim. Çünkü artık oyunu bilen oyunculara karşı oynuyorsunuz. Yani oyunun başındaki gibi ne yapacağını bilmeyen aval aval haritada dolaşan oyuncularla değil de profesyonel oyuncularla oynamaya başlıyorsunuz. Eee ne duruyorsunuz? Hadi sizde League of Legends oynamaya başlayın. Ayrıca clash of clans seviyorsanız o kategoriye de göz atmayı deneyin.