Sniper Elite 4 – Hata ve Çözümleri

Sniper Elite 4, bugüne kadar yapılan en büyük İkinci Dünya Savaşı oyunudur. Sevgililer Günü ile bitiyor. Savaşın karanlık güçlerine karşı oyuncular usta nişancılık yeteneklerini konuşturuyor. Oyun, savaş döneminde İtalya’nın faşizmin elinden kurtarılışı üzerine kurulu.

Sniper Elite 4 oyunu çok iyi geliştirilmiş ve yirmi saatten fazla bir oyun süresine sahip olmasına rağmen, beraberinde bir takım problemler de taşıyor. Bu problemlerin başında, ekran hızı (FPS) problemleri, oyunu başlatma problemleri, çökmeler ve diğer küçük sorunlar geliyor. Ancak aşağıda bu problemlerin nasıl giderileceği ve en yüksek performans için oyunun nasıl optimize edileceği konusunda açıklamalar yer almaktadır.

Oyun, oyuncuların kendi yollarını belirlemlerine ve kendi seçimlerini yapmalarına imkan sağlıyor. Oyunun konusu, bir iki saatlik bir oyun ve sekiz büyük kampanya içinde sürüyor. Keskin Nişancı Elite 4, yaklaşık yirmi saatlik bir oyun ile dışarıdaki herhangi bir nişancıdan daha uzun görevlere sahiptir.

Şimdi kısaca oyundaki problemlere ve çözüm yollarına göz atalım. Ama herşeyden önce bilgisayarın, oyunun minimum sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığından emin olmak gerekiyor. Çünkü birçok problem, bu gereksinimlerin karşılanmamasından kaynaklanmaktadır.

Sniper Elite 4 Hataları

1. Başlatma Problemleri

Bazı oyuncular oyunu daha başlatırken problem yaşıyor. Oynat tuşuna bastıkları zaman ekranda hiçbir hareket olmuyor. Oyunun ikonu, oyunun çalışıyor olduğunu gösteren yeşil renge dönüyor ancak oyun ekranda görünmüyor. Task Manager’dan bakıldığı zaman da oyun çalışıyor görünüyor. Bu durumda şunları denemekte yayar var:

  • CTRL+ALT+DEL tuşlarına basın ve Task Manager kullanarak Steam uygulamasını kapatın.
  • Arkasından programı yeniden çalıştırın. Hala oyun açılmıyorsa Library’de Sniper Elite 4 ögesine sağ klik yapın ve Özellikler – Yerel Dosyalar – Oyun Dosyalarının Bütünlüğünü Doğrulama yapın.
  • Eğer antivürus ve başka çalışan üçüncü parti programlar varsa bunları kapatın.
  • Sabit sürücüde yeterli boş alan olduğundan emin olun.

Eğer bu önerilerden hiçbiri işe yaramadıysa, o zaman bu problemi gidermek için uygun bir patch bulmak ve yüklemek gerekmektedir.

2. Küçük Teklemeler ve Hız Kayıpları

Oyunu bir AMD işlemciye sahip bilgisayarda oynayan oyuncular, ara sıra küçük teklemeler ve hız kayıpları yaşıyor. Bu can sıkıcı performans sorunları genelde oyun ile işlemci arasındaki uyumsuzluklardan kaynaklanıyor. Firma çalışanları, geri bildirimler sayesinde XAudio ses sisteminin AMD işlemcide çalışırken sorun çıkardığını tespit etmişler ve üzerinde çalışıyorlar. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında ayarlardan ses eko kalitesinin kapalı duruma getirilmesini öneriyorlar.

3. Çökmeler

Oyunun çöktüğü birkaç durum var. Bazan oyun oynanırken gelişigüzel bir anda çöküyor. Bazen de oyunun başlangıcında oyuncular bir anda ekranda “SniperElite4_DX11.exe çalışmayı durdurdu” gibi bir mesaj alıyorlar. DirectX hatası genelde sürücü ile ilgili olmaktadır.

Bu tür problemeler yaşandığında, oyunu optimize etmek ve oyun dosyalarının bozuk olmadığından emin olmak gerekir. Bunu yapmak için de genelde uygun bir yazılım (patch) bulmak ve yüklemek gerekiyor. Bu yazılım gelişigüzel çökmeleri ve DirectX hatalarının neden olduğu çökmeleri gidermeye yardımcı olmaktadır.

Yeni nVidia sürücüsü bu duruma neden olduğu için bu hataları önlemenin bir yolu da, sürücüleri geri çekmektir. Bu işlem için Device Manager kullanmalısınız.

4. Ekran Hızı (FPS) Problemleri ve Diğer Performans Problemleri

Üstün özelliklere sahip bilgisayarlar kullanan oyuncular performanstan şikayet ediyorlar. Aslında bu tür kullanıcıların sorunu bilgisayarın oyunu destekleyememesi değil, en iyi performans için bilgisayarın optimize edilmemiş olmasıdır. Bilgisayardan en yüksek performansı elde etmek ve oyunu optimize etmek için şu çözümler denenmelidir:

  • Oyun ayarlarında VSync’yi etkinleştirin.
  • Ekran kartını DX12’den DX11’e indirin, çünkü yeni sürüm ekran hızı ile ilgili sorunlara neden oluyor.
  • SLI’yi devre dışı bırakın (bu iki veya daha fazla ekran kartından tek görüntü çıkışı almaya yarayan bir bağlantı türüdür).
  • nVidia kontrol panelinde Triple Buffering’i açık olarak, Maximum Prerendered Frames’i 1 olarak ve Threaded Optimization’u açık olarak ayarlayın.
  • Anti-aliasing ve  Lower post-processing özelliklerini kapalı duruma getirin.

Sniper Elite 4 Hatalarını Gideren Patch’ler

Bugüne kadar tasarlanmış ve geliştirilmiş en büyük İkinci Dünya Savaşı oyununda, oyuncular elbette rakipsiz keskin nişancılık özgürlüğünü yaşamak istemektedir. Ancak oyunu başlatma problemleri kadar görüntü teklemeleri ve çökmeler yaşamak hiçbir oyuncunun yaşamak istemeyeceği deneyimlerdir. Bu nedenle en akıllıca atılacak adım, bu problemleri ortadan kaldıran ve oyunun kesintisiz oynanmasına imkan veren uygulamaları (patch) indirmek ve yüklemektir.

Bir önceki yazımız olan Minecraft Nasıl İndirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir