PES 2018 Taktikleri

Bütün vakitlerimizi konsol ve bilisayar karşısında geçiriyoruz ve özellikle Pro Evolution Soccer , kısa adıyla PES oynarken geçiriyoruz. Futbol aşkıyla yanıp tutuşan her yaşta erkeğin ve nadir sayıda kızların oynadığı PES de bir çok taktik mevcut. Bazı takım ve kişisel taktikleri sizinle paylaşıyoruz.

  •  Rakibinizle takım seçim ekranına geldiğinizde eşit takım seçmeye özen gösterin. Her ne kadar siz iyi oyun oynasanız bile rakibinizden daha kötü bir takım alırsanız oyun düzeninizi kuramazsınız. Rakibiniz sizden güçsüz ve İspanya La Liga liginden Barcelona ve Real Madrid alıyorsa sizde İngiltere Premier Liginden Arsenal , Manchester United , Manchester City , Chelsea ve Liverpool gibi takımlar alabilirsiniz. İngiltere ligi dışında Almanya Bundesliga’dan Bayern München ve Borussia Dortmund gibi takımları tercih edebilirsiniz. Rakibiniz sizinle eş değer oyun gücüne sahipse yine aynı takımları tercih edebilirsiniz.

 

  •  Pas trafiği gibi teknik taktiklere geçmeden önce dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var. İlk yarı sonrası 1-0 veya 2-0 gibi bir skorla öndeyseniz daha fazla gol atmak yerine savunma yapmanız daha mantıklı olacaktır. Gol atma hırsıyla atak yaparken gol yiyebiliriz. Maçı kazanma mutluluğuyla gülerken bir anda suratınız düşebilir. Skorunuz 2-1 veya 3-2 gibi sıkıntılı ve her an eşitlenebilecek durumdaysanız hem savunma hemde atakları eşit tutmanız gerekiyor. Kontra atak yaparak gol atmayı denemeli fakat yeri geldiğinde savunma yapmasını bilmelisiniz. Skor 1-1 gibi berabere durumunda ise sürekli atak pozisyonları kurup gol bulmamız gerek. Berabere kaldıktan sonra kaybedecek bir şeyimiz olmuyor.

 

  • Skor eğer işinize geliyor ve maçın bu şekilde bitmesine razı oluyorsanız defans ve orta sahada hızlı pas trafiği kurarak zamana oynayabilirsiniz. Bu şekilde top kaybetmemeniz için topu kalecinize kadar getirip tekrar orta sahaya yollayabilirsiniz.

 

  • Teknik taktiklere geldiğimizde ilk taktiğimiz orta kafa ve gol taktiği. Kanatlara hızı yüksek oyuncular koyarsanız atağı hızlandırabilir ve köşelerde daha çabuk yer edinebilirsiniz. Sağ veya sol kanattan yapacağınız ataklarda hareket halinde veya durarak ceza sahasına orta açarak pozisyonu gole çevirebilirsiniz. Rakip defans çok çabuk alan doldurma yeteneğine sahipse orta sahada bulunan oyuncunuza pas atarak ceza sahasına çaprazdan girerek gol bulmayı deneyebilirsiniz.

 

  • Hızlı pas oyunu kurarak rakibinin oyuncu kontrolünü etkisiz hale getirerek gol bulabilisiniz. Bunun yanı sıra ceza sahasında hızlı ve doğru paslar atarak kaleciyi üzerinize çekip boşta olan oyuncunuza pas atarak fıtsatı gole çevirebilirsiniz. Bu atak türünü genellikle oyun kurmasını bilen deneyimli oyuncular yapar , size karşı böyle bir plan yapan arkadaşınız olursa mutlaka kalecinizi yerinden oynatmadan , defansı adam adama savunma yaptırarak topu kapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Metin2 Seviye ve Para Kasma Taktikleri başlıklı makalemizde metin2, metin2 lwl ve metin2 lwl kasma taktiği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir